Powered by Smartsupp

"Een HPV-test is niet voldoende voor DES-dochters"

 

 
 

Blijf op de hoogte:

 

DES is nog niet voorbij!

DES, DES-dochters, dat lijkt allemaal al zo lang geleden, dat is toch al voorbij? Dit horen DES-dochters regelmatig als ze bellen voor een DES-uitstrijkje, of als ze bij het maken van een afspraak vermelden dat ze een DES-dochter zijn. Niets is echter minder waar: de jongste DES-dochters zijn weliswaar bijna uit hun vruchtbare periode, maar hebben naast vormafwijkingen en vruchtbaarheidsproblematiek, nog altijd hogere risico’s op CCAC en baarmoederhalskanker. Om hier aandacht voor te vragen, lanceert het DES Centrum de campagne ‘DES is nog niet voorbij!’

Jij als zorgverlener maakt het verschil!
Als doktersassistente, praktijkondersteuner of verpleegkundig specialist sta je dicht bij de patiënten die bij jullie in de praktijk langskomen. Je bent eerste aanspreekpunt bij vragen of je kunt dieper in gaan op specifieke problematiek die bij de patiënt speelt. DES is een onderwerp dat nog altijd speelt bij ongeveer 50.000 vrouwen in Nederland. Dit betekent dat er in jouw praktijk misschien wel 10 DES-dochters zijn.

Waarom een speciaal DES-uitstrijkje?
DES-dochters wordt geadviseerd om eens in de 2 jaar een DES-uitstrijkje te laten maken aan de hand van het DES-screeningsprotocol. Dit tweejaarlijkse uitstrijkje wordt het beste tot minimaal het 60e levensjaar bij DES-dochters afgenomen. Het HPV-uitstrijkje of de zelftest van het bevolkingsonderzoek (BVO) voor Baarmoederhalskanker (BMHK) is voor DES-dochters niet genoeg! Het is belangrijk dat het DES-uitstrijkje ook wordt afgenomen bij DES-dochters als de baarmoeder en de baarmoederhals zijn verwijderd. De vaginatop blijft ook op latere leeftijd een risicogebied voor het ontwikkelen van vaginakanker (CCAC).

Wil jij het screeningsprotocol er eens op nalezen? Klik hier om het online te bekijken.

DES-dochters aan het woord

foto DES-dochter

Lucia

"Je bent en blijft toch een DES dochter. Met een groot DES stempel op het dossier"
Lees het verhaal van Lucia
foto DES-dochter

Marlies (74)

"Ik vind het een heel goed idee om de geschiedenis en verhalen over DES door te geven"
Lees het verhaal van Marlies
foto DES-dochter

Annet

"Nu is het voor mij belangrijk om goed door de menopauze te komen"
Lees het verhaal van Annet
foto DES-dochter

Wilma

"Lang voordat mijn moeder of ik iets wisten over DES, had ik als klein meisje al een paar keer nare onderzoeken gehad"
Lees het verhaal van Wilma
foto DES-dochter

Bernadette

“In 1971 trouwde ik en vanaf 1972 probeerden we onze kinderwens in vervulling te laten gaan"
Lees het verhaal van Bernadette
foto DES-dochter

Merel (49)

'Mijn huisarts begreep er helemaal niets van'
Lees het verhaal van Merel
foto DES-dochter

Elaine

"Naar mijn gevoel heb ik al die jaren in de wacht gestaan"

Lees Elaine's verhaal
foto DES-dochter

Carina (68)

"Op mijn 14de werd ik met een brief in mijn hand naar de gynaecoloog gestuurd door mijn moeder"

Lees het verhaal van Carina
foto DES-dochter

Randi

"Voordat ik werd geboren, had mijn moeder een zoontje verloren dat te vroeg was geboren"
Lees het verhaal van Randi
foto DES-dochter

Hella (56)

"Schuld en onschuld.. Wij willen graag ons verhaal met jullie delen"
Lees het verhaal van Hella